Menu
We welcome all children back to Whitfield Aspen School from Monday March 8th
Translate / Traduire / Übersetzen / Tłumaczyć / Išversti / Tulkot / Traducir
Home Page

Monday 1st March

Good Morning!

We hope you all had a lovely weekend and enjoyed the sunshine! Today is the start of a new month and the days are getting longer as we move into Spring time. I have been out in my garden over the weekend and I noticed that the plants and flowers are beginning to grow. Here are some photographs of them. Do you have any of these in your garden or have you see any when you are out for a walk?

Let's start the day with some morning exercises to get us ready for our learning!

5 Minute Move | Kids Workout 2 | The Body Coach TV

Great for all ages but aimed primarily at Key Stage 140 seconds work | 20 seconds restStar JumpsRunning PunchesFrog JumpsSquat & TurnKnees To Elbow Marching

Literacy Challenge

Last week we read the story, 'The Very Hungry Caterpillar.' Each day the Caterpillar eats different food and at the end of the week he has a tummy ache.

This week we would like you to keep a food diary. Each day we would like you to draw a picture of something you have eaten and have a go at writing a sentence. Remember to use capital letters, finger spaces and a full stop. Use your phonics to help you with the spellings and ask a grown up if you find it tricky.

Today I had a roast dinner for my lunch so here is my sentence.

On Sunday I had a roast dinner.

 

Maths Challenge

This week in maths we are going to continue learning about money. When we buy something what happens to the amount of money we have? Do we end up with more money or less money? Last week we were working out how much it would cost to buy things (addition) but this week we will be focusing on working out how much money we have left after buying something (subtraction.) 

 

Activity: 

Find or make some 1p coins.

Choose the pieces of food you might like to have today for snacks (I chose an apple, a cheese triangle and a biscuit) make up a price for each one and add a price tag.

When you would like to have one of your snacks, you need to use your coins to buy it! 

Have a go at writing the number sentence. When I brought my apple, I had 10p, the apple cost 4p so I had 6p left. 

 

You can use your real coins to help you work out the answer, take away the amount that the food will cost and count how many are left- this will be your answer! 

 

 

 

 

IMG_4219.MOV

Still image for this video

Phonics

This week we are going to be revising all of the sounds that we have learned so far. Have a look through the sounds in Phase 2 and Phase 3 and choose some that you would like to practice each day. You can watch the videos on BBC Bitesize or play a game on Phonics Play. In school last week, we practised reading and writing the following sounds, 'er, ur, or, ow, and ear.' 

Art

In our story this week, the Very Hungry Caterpillar turns into a beautiful butterfly after being in the cocoon. Watch the CBEEBIES video to see how to make a butterfly puppet! 

Top